• cattle at skye show
  • sheep at skye show
  • vehicles at skye show
  • vehicles at skye show
  • horses at skye show
  • sheep at skye show
  • pipers at skye show
  • veteran car at skye show
  • dog at skye show
  • bird of prey at skye show
cattle at skye show1 sheep at skye show2 vehicles at skye show3 vehicles at skye show4 horses at skye show5 sheep at skye show6 pipers at skye show7 veteran car at skye show8 dog at skye show9 bird of prey at skye show10
News

menu:

Horse Class & Trophy Winners 2019
Photo Competition 2019
Sheep Competition 2018
Cattle Competition 2018
Horse Competition 2018
Winners sheep, cattle and horses 2018
Dogs Competition 2018
Stock Judging 2018
Poultry Competition 2018
Crafts Competition 2018
Crofter Olympics Competition 2018

News Page

 

 


Scroll back to top of page


Horse Competition Class Winners 2019:-

Class
1st
2nd
3rd
In hand Shetland
Holly Philps
Big Thistle
 
 
In Hand HIghland
Willima Gordon
Glenhaultin Charlie
Isy MacLean
Katie of Alvie
Liz Fenwick
Troddy of Banatyne
In hand A.O.B 14.2hh and under
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Frances MacLean
Chaos
In hand A.O.B 14.3hh and over
William Gordon
Uriel of Deus
Stuart Gordon
Gallifrey Rising
Anya Adams
Notorious Neville
In hand Veteran
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Holly Philps
Big Thistle
Anya Adams
Notorious Neville
Young Handler
 
 
Tack and turn out 12 years old and Under
A-Jay Sheen
Highfirld Showboy
 
 
Best rider 12 years old and under
A-Jay Sheen
Highfield Showboy
 
 
Tack and turnout 13-16 years old
Anya Adams
Notorious Neville
Amy Urquhart
Tico
Charlottle Gordon
Glenhaultin Rory
Best Rider 13-16 years old
Amy Urquhart
Tico
Charlotte Gordon
Glenhaultin Rory
Isy MacLean
Katie of Alvie
Tack and Turnout 17 years and over
William Gordon
Uriel of Deus
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Stuart Gordon
Gallifrey Rising
Best Rider 17 years old and over
Bethany Sheen
Highfield Showboy
William Gordon
Uriel of Deus
Joline Kohne
Reya
Best Riding Highland Pony
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Charlotte Gordon
Glenhaultin Rory
Isy MacLean
Katie of Alvie
Best Riding Pony A.O.B 14.2hh and under
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Frances MacLean
Best riding Horse A.O.B 14.3hh and over
William Gordon
Uriel of Deus
Anya Adams
Notorious Neville
Amy Urquhart
Tico
Best Novice Pony
Best Riding Coloured horse or Pony
Bethany sheen
Highfield Showboy
Stuart Gordon
Gallifrey Rising
Best Riding Veteran Horse or Pony
In Hand Champion/ reserve
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Bethany Sheen
Highfield Showboy
 
Champion/reserve Rider
William Gordon
Uriel of Deus
Bethany Sheen
Highfiled Showboy
 
Champion/reserve Riding Horse
Bethany Sheen
Highfield Showboy
William Gordon
Urile of Deus
 
 

Horse Competition Trophy Winners 2019:-

Trophie/Shield
Class
Winner
Glenhaultin Quaich
Inhand Highland Pony
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Glenedin Shield best Highland Mare or Filly
Inhand Highland
Isy MacLean
Katie of Alvie
Society Sheild  A.O.B 14.2hh and under
Inhand A.O.B 14.2hh and under
Bethany Sheen
Highfield Sowboy
Society Sheild A.O.B 14.3hh and over
Inhand A.O.B 14.3hh and over
William Gordon
Uriel of Deus
Society Sheild inhand veteran
Inhand Veteran
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Society Cup Inhand shetland
Inhand Shetland
Holly Philps
Big Thistle
Wrights of Huntly Shield
Young handler
 
Society Cup Inhand Champion
Inhand Champion
William Gorden
Glenhaultin Charlie
Young Rider of the year Cup
Best rider 12 years old and under
A-Jay Sheen
Highfield Showboy
Society Shield turned out 12 yearfs old and under
Best turned out 12 years onld and younger
A-Jay Sheen
Highfield Showboy
Society Cup beat rider 13-16 years old
Best rider 13-16 years old
Aimee Urquhart
Tico
Society Shield tack and turn out 13-16 years old
Tack and Turnout 13-16 years old
Anya Adams
Notorious Neville
Society Shield tack and turnout 17 years and over
Tack and Turnout 17 years and over
William Gordon
Uriel of Deus
Society Cup best rider 17 years and over
Best rider 17 years and over
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Society Cup Ridden Highland Pony
Best riding Highland Pony
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Society Sheild ridden pony
Best Riding Pony 14.2hh and under
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Society Sheild ridden horse
Best Riding Horse 14.3hh and over
William Gordon
Uriel of Deus
Society Cup ridden Coloured
Best Ridding Coloured Horse or Pony
Bethany Sheen
Highfield Showboy
T-Time memorial Cup
Best Riding Veteran
William Gordon
Glenhaultin Charlie
Horsemans Trophy
Champion Rider
Bethany Sheen
Highfield Showboy
Society Cup Champion riding horse or Pony
Champion riding horse or Pony
William Gordon
Uriel of Deus
 
 
 

 

 

 


Scroll back to top of page


Skye Show Photographic Competition 2019

The 2019 photographic competition is now closed.

Thank you so much for all the entries. We are so pleased we have had so many great entries this year. Make sure you visit the Skye Agricultural Society Facebook page. The winning entry will be used for the front cover of this years catalogue, the runner up will be used for the back cover.

And here are this year's photo competition winners...

Front cover - 'Best friends' from
Chris Mackinnon

Back cover - 'Collie at sunset' from
Ryan Gillies

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Cheviot Sheep
2018 Winner
A MacDonald, Udale, Challenge Cup for Best Sheep
Angus Beaton, Gesto
W Currie Cup for Best Male
Angus Beaton, Gesto
Society Cup for Best Female
Angus Beaton, Gesto
Society Shield for Best Home-Bred
Angus Beaton, Gesto
Macmin Shield for Best Male Group
Angus Beaton, Gesto
Macmin Shield for Best Female Group
Angus Beaton, Gesto
SCF Shield for Crofter with Most Points
John MacKinnon, Struan
Blackface Sheep
Strathaird Cup for Blackface Champion
Donnie MacKinnon, Holmisdale
MacLeod Skeabost Cup for Best Ewe
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Reith & Anderson Cup for Best Male
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Walford, Scalpay Cup for Best Female
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Society Shield for Best Home-Bred
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Macmin Shield for Best Male Group
No Competition
Macmin Shield for Best Female Group
Donnie MacKinnon, Holmisdale
SCF Shield for Crofter with Most Points
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Other Sheep Breeds
Society Cup for Champion Sheep
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Harbro Shield for Most Points in Section
Faye MacLeod, Earlish
Open Sheep
Cowie Memorial Cup for Supreme Champion
Angus Beaton, Gesto
Bosville Memorial Cup for Reserve Champion
Donnie MacKinnon, Holmisdale
Society Shield for Novice Champion
Charlie MacKinnon, Bornesketaig
Society Shield for Reserve to Novice Champion
Jamie MacKinnon, Struan
HILL Shield for Best Butchers Lambs
Jamie MacKinnon, Struan

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Cattle
2018 Winner
West Highland Oils Cup for Best Cow
Ross MacDiarmid, Torvaig
Stormont Cup for Best Calf
Roddy MacKenzie, Kingsburgh
Society Cup for Best Calf born after 1st March
Roddy MacKenzie, Kingsburgh
Society Cup for Best Pair of Calves (same sex)
Roddy MacKenzie, Kingsburgh
Reith & Anderson Cup for Best Polled Stirk
Willie MacPherson, Eynort
Hamilton Cup for Best Highland 2 or 3 Year Old Heifer
Sam Brooke, Fiscavaig
MacLeod Skeabost Cup for Crofter's Heifer (Highland)
No Competition
Dunvegan Castle Cup for Highland Champion
Inverinate Estate
MacKenzie Cup for Supreme Champion
Ross MacDiarmid, Torvaig
Highland Marts Cup for Reserve Champion
Willie MacPherson, Eynort
John R MacDiarmid Memorial Cup for 1-year old Beef Heifer
Willie MacPherson, Eynort
SCF Shield for Crofter with Most Points
Willie Nicolson, Glenconon
A MacKay, Kingsburgh, Cup for Most Points (Open)
Willie Nicolson, Glenconon

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Horses
2018 Winner
Society Cup for Shetland Champion
Catriona Banks, Barflat leBlanc
Society Cup for Best Ridden Highland Pony
Holly Philp, Tullekera of Lonmay
Society Cup for Best Coloured Horse
Iona Augier, Dexter
Glenedin Shield for Best Mare or Filly over 3 Years
Faye MacRae, Glenhaultin Ashling
Glenhaultin Quaich for Best Highland Pony
William Gordon, Glenhaultin Charlie
Society Shield for Best Horse/Pony under 14.2hh AOB)
Martha MacRae, Killan Dakota
Society Shield for Best Horse/Pony 14.3hh and over (AOB)
William Gordon, Uriel of Deus
Society Shield for Best Veteran Horse in hand
William Gordon, Glenhaultin Charlie
Society Cup for In-Hand Champion
William Gordon, Glenhaultin Charlie
Wrights of Huntly Shield for Best Young Handler
Emily Nicolson, Callernish Seoras
Young Rider of the Year - Cup
Emily Nicolson, Callernish Seoras
Society Shield for Best Turned Out 12 years and under
Emily Nicolson, Callernish Seoras
Society Cup for Best Rider 13-16 years
Anya Adams, Notorius Neville
Society Shield for Best Turned Out Rider 13-16 years
Bethany Sheen, Highfield Showboy
Society Shield for Best Rider 17 Years and Over
Holly Philp, Tullekera of Lonmay
Society Shield for Best Turned Out Rider 17 Years and Over
Sheila Colquhoun, Brora Prisail
Portree Stables Novice Adult Cup (17 years and over)
Charlotte Gordon, Callernish Seoras
Society Shield for Best Ridden Pony 14.2hh and Under
Bethany Sheen, Highfield Showboy
Society Shield for Best Ridden Horse 14.3hh and Over
William Gordon, Uriel of Deus
T-Time Memorial Cup for Best Ridden veteran
William Gordon, Glenhaultin Charlie
Horseman's Trophy for Champion Rider
Holly Philp, Tullekera of Lonmay
Society Cup for Champion Horse or Pony
Iona Augier, Dexter

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Sheep, Cattle and Horses
2018 Winner
Nicolson Memorial Cup for Supreme Champion
Angus Beaton, Gestoc
Hector MacLeod Memorial Cup for Reserve Champion
Ross MacDiarmid, Torvaig

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Dogs
2018 Winner
Skye Boarding Kennels Cup for Best Dog
Christina Banks, Struan
Eilean a Cheo Cup for Best Terrier
Sarah Burd, Camustianavaig
Graecam Cup for Best Gundog
Christina Banks, Struan
Jersey MacLeod Cup for Best Dog - Any Other Variety
Vicky Geurts, Holland
Jersey MacLeod Cup for Best Crossbred Dog
Jacqueline Bennebroek, Heaste
Jersey MacLeod Cup for Best Skye Owned Dog or Bitch
Christina Banks, Struan
Priddle (Hamamelis) Cup for Reserve Best Skye Owned Dog or Bitch
Sarah Burd, Camustianavaig
Watts Trophy for Best Girl Handler
Gemma Struthers, Lower Breakish
Watts Trophy for Best Boy Handler
Eoghann Campbell, Uig

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Stock Judging
2018 Winner
G & M Whyte Cup: Junior Stockjudging
No Competition

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Poultry
2018 Winner
Donald Hen Cup for Best Bird in Show
No Competition

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Crafts
2018 Winner
Katie's Quaich for Craft with a Cause
Mary MacKenzie, Fanks
Society Cup for Cookery
Mrs Pat MacDonald, Sconser
Society Cup for Knitting/Crochet
Jennifer MacInnes, Aird Bernisdale
Society Cup for Craft
James MacRae, Fanks

 

 


Scroll back to top of page


Skye Agricultural Society Trophy Details
Skye Show 2018
Other
2018 Winner
Crofters Olympics
No Competition
  • twitter
  • facebook
  • Linkedin
  • Google Plus
  • eMail
Share this page

- until Skye Show 2020
   

The Skye Agricultural Show, King George V Playing Field, Park Road, Portree, Isle of Skye, IV51 9BW
email: The Skye Agricultural Show
ⓒ PB 2017 All rights reserved  https://www.skyeshow.org.uk/
Website Page Updated

Website by The Webmaster
website Privacy Policy
facebook    twitter    google plus    pinterest    instagram    tumblr    reddit    flickr